Relaxáció

Savászana – relaxáció

asana

SAVÁSZANA – RELAXÁCIÓ KÉT ÁSZANA KÖZÖTT

Az ászanát a relaxáció teszi tökéletessé. Ezért minden ászana vagy ászana-sorazat után pihenjünk meg addig, amíg szívritmusunk rendeződik. Ebben a gyakorlatban (relaxáció) tudatosítjuk, azaz érzékelhetjük az ászana jóságát, továbbá a relaxációban végzett mély hasi légzéssel eltávolítjuk az izmokban keletkezett salakanyagokat, így nem keletkezik izomláz sem.

RELAXÁCIÓ AZ ÓRA ELEJÉN ÉS VÉGÉN

Az óra eleji relaxáció segít megérkezni a jógaórára. Az óra végi relaxációval elengedjük a bentragadt feszültségeket és tartósítjuk az óra során begyűjtött jótékony hatásokat.

A relaxáció a test újratöltődésének természetes eszköze. Amikor a test és az elme túlterheltek, hatékonyságuk lecsökken. Ahhoz, hogy mindkettő munkáját szabályozni tudjuk, és kiegyensúlyozottá tegyük, meg kell tanulnunk gazdálkodni a testünk által előállított energiával, és a relaxáció elsősorban erre szolgál. A relaxáció alatt gyakorlatilag nincs prána-felhasználás. Csak igen kis mennyiség szükséges ahhoz, hogy a test alapvető funkciói tovább működjenek, a maradék viszont elraktározódik a szervezetben. A tökéletes relaxáció három rétegű, s magában foglalja a teljes fizikai, mentális és lelki ellazulást. Amíg mind a három létre nem jön, addig nem beszélhetünk tökéletes pihenésről.

KIVITELEZÉS

Savászana hanyadtfekve

Hanyadtfekvésen nyissuk meg lábainkat, karjainkat, tenyerekkel az ég felé. Állunkat billentsük a mellkas felé (nyaki csigolyák eltávolodnak), vállainkat toljuk a kezek irányába (vállak is elengednek). Medencénket billentsük felfelé, hogy derekunk is ellazuljon. Lélegezzünk mély hasi légzéssel.

Savászana hasonfekve

Hason fekvésben készítsünk kezeinkből kispárnát, arcunk egyik felét erre helyezve. Könyökeinket tóljuk kifelé (vállak leengednek). Sarkainkat is hagyjuk kifelé billeni, majd lélegezzünk mély hasi légzéssel.

MIKOR TANULJUK?

Ezt a gyakorlatot a jóga alaptanfolyam első foglalkozásán tanuljuk.

∗∗∗

VÁRUNK SZERETETTEL

„A Jóga gyakorlásával megnő az energiád, az életerőd, az élethosszod és az egészséged szintje.” 
– Szvámí Sivánanda

„Bárki jógázhat, nem számít, mennyi idős, milyen vallású, milyenek az anyagi és egyéb körülményei. Fiatal vagy öreg, beteg vagy egészséges – mindenkinek hasznára válhat ez az évezredes tudomány.” 
– Szvámí Visnu-dévánanda

Látogass el a FACEBOOK oldalunkra is, ahol folyamatos friss híreket és tanításokat olvashatsz a jógával kapcsolatban.