Helyes táplálkozás

Helyes táplálkozás

A Bhagavad Gítában mondja Srí Krisna:

„A jóság minőségében (szattva) levő étel meghosszabbítja az élettartamot, megtisztítja az ember létét, erőt, egészséget, boldogságot és elégedettséget ad.
Az ilyen tápláló étel édes, lédús, gyarapító és ízes.”

(Bg. 17.8.)

A jógatáplálkozás alapvetően vegetáriánus. Olyan tiszta, egyszerű, természetes ételekből áll, amelyek könnyen emészthetők és könnyen beépíthetők, így az egészséget szolgálják.

A testet könnyűvé és karcsúvá, az elmét tisztává, a szervezetet pedig ellenállóvá teszi a betegségekkel szemben.

MELYEK EZEK AZ ÉTELEK?

Szattvikus – tiszta táplálékok
Táplálják és tisztítják a testet, az elmére nyugtató hatással vannak: gyümölcsök, zöldségek, gabonák, olajos magvak, méz, tej és tejtermékek.
Receptjeink alapanyagai ezek lesznek.

MELY ÉTELEK FOGYASZTÁSÁT KERÜLJÜK?

Radzsaszikus – nyugtalanító ételek
Az elmét nyughatatlanná, elégedetlenné, feszültté teszik, a testben keringési és idegrendszeri zavart okoznak (például magas vérnyomás, érelmeszesedés, ízületi gyulladás stb.).
Ilyen ételek a: hal, tojás, kávé, fekete tea, üdítők, édesség, túl ízesített (sós, erős stb.), forró, vagy fagyos ételek (például fagyi).

Tamaszikus – tisztátalan ételek
Az elmében kifejezetten sötét gondolatokat ébresztenek, önvádaskodóvá, bizalmatlanná teszik az elmét, a testet tunyává, lustává, az idült betegség állandósul.
Ilyenek a: hús, alkohol, kábítószer, állott-romlott étel, gomba, hagyma

MENNYI A HELYES MENNYISÉG?

A túlevés emésztési panaszokat okozhat. Pl. a gázképződés, a puffadás, de a savas reflux is a túlevés következménye lehet. Megoldás – …azonban, ha a gyomor felét étellel, egynegyedét itallal töltöd meg, így a gyomor másik egynegyede szabadon marad, amely az egészséges emésztéshez szükséges. Figyeljünk oda arra, hogy ne együnk túl sokféle ételt egyszerre, mert az is megzavarhatja az emésztési folyamatot.

HIÁNYZIK-E VALAMI A VEGETÁRIÁNUS ÉTRENDBŐL?

Semmi sem hiányzik.
A vegetáriánus étrend megfelelő minőségben és mennyiségben tartalmazza a szervezetben végbemenő életfunkciók tökéletes működéséhez elengedhetetlen enzimeket, vitaminokat, ásványi anyagokat és minden egyéb tápanyagot. Olykor felmerül az a kérdés, hogy a vegetarianizmus nem jár-e vas- és B12 vitaminhiányos vérszegénységgel, elégtelen mennyiségű fehérje és energia bevitelével, csökkent fizikai és szellemi teljesítőképességgel. E kétségek eloszlatása érdekében nézzük meg, hogyan jutnak hozzá a vegetáriánusok a szükséges vas-, B12-vitamin- és fehérjemennyiséghez.

ÉKÁDASÍ NAPOK

…azaz jógikus böjtnapok

Az „ékádasí” tizenegyediket jelent. Az elnevezés a holdtölte és az újhold utáni 11. napra utal. Ezeken a napokon könnyebben tudjuk gyakorolni a spirituális gyakorlatokat (imádság, meditáció stb.). Érdemes böjtöt tartani, befelé fordulni. Már az is böjtnek számít, ha ilyenkor elhagyjuk a gabonákat és a hüvelyeseket az ételeinkből. Kerüljük az utazást és a világi tevékenységet amennyire lehet. Az aktuális ékádasí napokat a google keresőbe beírva megtalálod.

NÉHÁNY JÓ TANÁCS

Hol lehet beszerezni a receptekhez a fűszereket?

A fűszereket be lehet szerezni bio boltokban, Herbária üzletekben, keleti üzletekben vagy olyan boltokban, ahol más nemzetek ételeit is árulják.

Bio élelmiszerek?

A nagy számok törvénye alapján, ha a táplálékunk legalább 60%-a bio gazdaságból származik, már nem halmozunk fel salakanyagot, mérget a szervezetben (vegyszerek). Az ilyen arányban bevitt szattvikus étel táplál és tisztít egyben.

Arra minimálisan törekedjünk, hogy legalább a gabonáink bio gazdaságból származzanak, különösen a teljes kiőrlésű lisztek.

A legjobb közömbösítő módszer

Teljesen nem tudjuk kizárni a vegyszereket az ételeinkből, de van egy nagyon hatékony módszer arra, hogy amit megeszünk teljesen tiszta legyen. Az első természetesen az, hogy a fent említett szattvikus alapanyagokat használjuk az ételek elkészítéséhez. A második, hogy úgy készítsük el, mintha a bennünk és mindenben jelenlévő Önvaló / Legfőbb Jóság örömére tennénk. Miután elkészült ajánljuk fel neki, mintha először Ő enne belőle. Ezáltal megtisztul az étel és praszádam lesz belőle, azaz Isten kegyelme. Ekkor az Isteni étel maradékát esszük, amit Ő „meghagyott” nekünk, fogyasszuk el hálával a szívünkben.

Felajánlási mantra:

„AUM Brahmárpanam Brahma havir Brahmágnau Brahmaná hutam Brahmaiva Téna Gantavjam Brahma-karma-szamádhiná”

„Brahman az áldozat, Brahman az áldozati vaj, Brahman önti az áldozatot Brahman tüzébe, bizony Brahmanhoz megy az, aki mindenkor Brahmant látja minden cselekvésben.”

Bhagavad Gítá 4/24.

Jógikus recepteket ide kattintva találsz.